Zdůraznil, že na správné funkčnosti průmyslových řídicích systémů závisí veškerá kritická infrastruktura, do které spadají např. výroba a distribuce elektrické energie, teplárenství, vodárenství apod. Podle Ledgetta jsou průmyslové řídicí systémy stále srozumitelnější a jejich tvůrci nezohledňují veškerá rizika. Proto jsou stále častěji cílem útoků. K ovlivnění jejich funkčnosti není nutné, aby byly přímo poškozeny, takže riziko pro ně představuje každý, kdo vlastní počítač a umí se pohybovat na internetu. Jako příklad lze uvést Ukrajinu, kde hackeři nedávno s pomocí ukradených přihlašovacích údajů způsobili blackout, který vedl k výpadku elektřiny v celé zemi.
Právě útoky na kritickou infrastrukturu měl rovněž na mysli Justin Harvey z naší partnerské společnosti Fidelis Cybersecurity, když v rozhovoru pro magazín Reflex právě v souvislosti s útoky na kritickou infrastrukturu uvedl, že během příštích let hackerské útoky mohou přinést i první oběti na životech.
Je velmi nešťastné, že Česká republika nevěnuje ochraně těchto systémů adekvátní pozornost a více netlačí na energetické společnosti, aby cíleně investovaly do zabezpečení svých provozních a distribučních infrastruktur. To, že u nás zatím nedošlo k žádnému k výpadku, neznamená, že podobné snahy a útoky neprobíhají. Pouze jsme si jich zatím nevšimli. To se ovšem může rychle změnit.
Odebírejte články mailem
ConversionConversion EmoticonEmoticon